Czy w 2020 warto uruchomić fotowoltaikę? - Fotowoltaika Portal

panele słoneczne gorzów wielkopolski

Czym jest konwersja fotowoltaiczna

Konwersja fotowoltaiczna jest możliwa dzięki specjalnym ogniwom słonecznym, które przekształcają energię z promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Zjawisko polegające na konwersji fotowoltaicznej jest w

Czy w 2020 warto  uruchomić fotowoltaikę? - Fotowoltaika Portal panele słoneczne gorzów wielkopolski
ykorzystywane w tak zwanej energetyce słonecznej. Sama energetyka słoneczna jest jedną z gałęzi przemysłu, która zajmuje się praktycznym wykorzystaniem energii promieniowania słonecznego, a konwersja fotowoltaiczna jest jednym ze sposób korzystania z odnawialnego źródła energii, jakim jest słońce. Panele fotowoltaiczne umożliwiają przemianę energii słonecznej w energię elektryczną, co jest wykorzystywane w elektrowniach słonecznych. Ponadto montaż paneli fotowoltaicznych może być przeprowadzany na dachach budynków wytwarzając energię elektryczną przeznaczoną do użytku w ramach gospodarstwa domowego. Konwersja fotowoltaiczna, ujmując to w jak najprostszy sposób, służy wytworzeniu prądu elektrycznego korzystając z promieniowania słonecznego. Zjawisko fotowoltaiczne występujące w fotoogniwach umożliwia zachodzenie konwersji fotowoltaicznej.


Jakie są rodzaje ogniw fotowoltaicznych

Funkcją paneli fotowoltaicznych jest konwersja energii pochodzącej z promieniowania świetlnego w energię elektryczną. Żeby zjawisko przemiany energii słonecznej w prąd elektryczny było możliwe, fotoogniwa muszą być zbudowane z odpowiednich materiałów. Współcześnie stosuje się dwa rodzaje fotoogniw, a nad trzecią generacją są ciągle prowadzone badania. Fotoogniwa pierwszej generacji, zwane inaczej grubowarstwowymi, są wykonane z krzemu. Panele fotowoltaiczne mogą być wykonane z monokryształu krzemu lub z płytek krzemowych. To właśnie ogniwa słoneczne pierwszej generacji są najczęściej wykorzystywane w fotowoltaice i montowane na dachach budynków. Jeśli zaś chodzi o fotoogniwa drugiej generacji, to są one zbudowane z innych materiałów, takich jak krzem amorficzny, miedź oraz selen. Druga generacja ogniw słonecznych jest zwana także cienkowarstwową i jest bardzo elastyczna w swojej budowie. Najbardziej wydajnym rodzajem ogniw słonecznych są bez wątpienia monokrystaliczne panele fotowoltaiczne, które jednocześnie są tymi najdroższymi w produkcji.


Instalacja paneli fotowoltaicznych

Montaż paneli fotowoltaicznych jest usługą świadczoną przez odpowiednią firmę, która zajmuje się branżą fotowoltaiczną. Montowanie instalacji słonecznych do użytku prywatnego jest coraz częściej spotykaną praktyką, ponieważ wiele osób przekonuje się do zalet korzystania z dodatkowego źródła odnawialnej energii. Montaż paneli fotowoltaicznych jest przeprowadzany przez doświadczonych oraz wykwalifikowanych specjalistów, którzy są w stanie udzielić fachowej porady klientowi w sprawie wyboru odpowiednich fotoogniw. Dobra firma fotowoltaiczna dobiera właściwe panele do potrzeb konkretnego gospodarstwa domowego. Sam montaż paneli słonecznych, wykonywany przez doświadczoną ekipę, powinien zająć od dwóch do trzech dni. Usługa przeprowadzenia prac montażowych jest skierowana głównie do klientów indywidualnych, którzy chcą zainwestować w energetykę słoneczną do użytku prywatnego. Zamontowanie ogniw fotowoltaicznych na dachu budynku może przynieść wiele korzyści, zarówno ze względów finansowych, jak i ze względów środowiskowych.


Wygląd instalacji słonecznych

Fotoogniwa wykorzystywane w fotowoltaice można podzielić na kilka generacji, gdzie każda z nich posiada inne zastosowanie. Panele fotowoltaiczne, które większości osób kojarzą się z wykorzystywaniem energii słonecznej, należą do ogniw pierwszej generacji. Same ogniwa pierwszej generacji, zwane inaczej także grubowarstwowymi, dzielą się monokrystaliczne i polikrystaliczne. W zależności od rodzaju panele fotowoltaiczne nieco różnią się od siebie wyglądem. Monokrystaliczne panele fotowoltaiczne posiadają charakterystyczny czarny kolor i są najbardziej wydajnym rodzajem fotoogniw. Z kolei polikrystaliczne panele fotowoltaiczne najczęściej są koloru niebieskiego i na ich powierzchni można dostrzec strukturę kryształów krzemu, która przypomina nieco szron. Każdy rodzaj fotoogniw pierwszej generacji posiada solidną strukturę, która jest odporna na wiele niekorzystnych warunków atmosferycznych, nie bez powodu więc ten rodzaj ogniw słonecznych jest nazywany grubowarstwowym. Panele fotowoltaiczne używane w instalacjach słonecznych mogą być koloru czarnego lub niebieskiego.



© 2019 http://fotowoltaika-portal.grecja-wakacje.waw.pl/